Skuteczna regeneracja po zabiegach medycyny estetycznej

Okres jesienno – zimowy, z uwagi na mniejszą ekspozycję naszej skóry na promienie słoneczne, jest najlepszym momentem na poddanie się zabiegom medycyny estetycznej. To właśnie między październikiem, a marcem wybieramy zabiegi laserowe, chętnie sięgamy po produkty z retinolem, decydujemy się na rożnego rodzaju peelingi (bardziej lub mniej agresywne), bardzo chętnie wybieramy mikronakłuwanie.

Każda z powyższych interwencji dermo - kosmetycznych prowadzi do celowego i kontrolowanego uszkodzenia skóry po to, aby pobudzić naturalne procesy odnowy i regeneracji, odżywić i dotlenić, co bezpośrednio wpływa na poprawę naszego wyglądu. Bardzo cenimy efekty tego typu zabiegów, bo dzięki nim skóra wygładza się (zmarszczki ulegają spłyceniu), następuje poprawa jędrności i gęstości (poprawa struktur podporowych skóry: włókna kolagenu i elastyny), zostaje wyrównany koloryt, skóra odzyskuje blask i zdrowy wygląd.  

Decydując się na zabiegi z kontrolowanym uszkodzeniem naskórka, powinnyśmy być przygotowane na jego uszkodzenie i kilkudniową rekonwalescencję. W zależności od naszego wyboru i rodzaju skóry możemy się zmagać powikłaniami typu: bardzo sucha skóra na skutek uszkodzonej bariery hydrolipidowej, pieczenie, uporczywy świąd, zaczerwienie, strupki, a nawet obrzęk skóry.

Znając listę ewentualnych działań niepożądanych, należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty łagodzące i regenerujące. Wybierając odpowiedni dla swojej skóry kosmetyk, warto porozmawiać ze specjalistą, poszperać w Internecie, aby poczytać opinie osób, które przeszły dany zabieg, ale i wyszukać dostępnych opracowań o składnikach aktywnych wspierających regenerację, aby wypracować własną opinię. W czasie rekonwalescencji nie możemy zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej higieny, aby zapobiec ewentualnemu nadkażeniu uszkodzonego naskórka oraz stosowaniu kremu z filtrem.

Wracając do składu preparatów pozabiegowych warto sięgać po takie, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, najlepiej pod kontrolą dermatologiczną. Wśród najczęściej wymienianych substancji regenerujących wymieniane są między innymi alantoina, penthanol, woda termalna, gliceryna, kwas hialuronowy, ceramidy, ekstrakty i oleje roślinne, arnika.

Do listy składników silnie regenerujących, ale i wzmacniających efektywność zabiegu warto dodać śluz ślimaka winniczka (Cryptomphalus aspersa). Randomizowane badania z podwójnie ślepą próbą potwierdziły pozabiegowe wskazania dla tej substancji. W nadmienionym badaniu śluz ślimaka o stężeniu 40% (SCA 40%) stosowano u 20 pacjentów w wieku 45 - 65 lat. Wykonano dwa zabiegi z użyciem nieablacyjnego lasera frakcyjnego. SCA 40% nakładano na połowę twarzy pacjentów i porównywano z drugą niesmarowaną połową twarzy przez 28 dni. Kryteriami oceny badania były: elastyczność skóry, wielkość obszaru zmarszczek, nawilżenie skóry. Ocenie podlegały również pozabiegowe skutki uboczne takie jak rumień, pieczenie i suchość skóry. Wykonane pomiary i obserwacje potwierdziły znaczną poprawę i widoczną różnicę na części twarzy, na której zastosowano SCA 40% u większości pacjentów. Śluz ślimaka o stężeniu 40% aplikowano bezpośrednio po zabiegu laserowym oraz przez kolejne dni (odpowiednio co 12h, a następnie co 24 h). SCA skutecznie wzmacnia i przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry, dodatkowo ogranicza skutki uboczne.

Śluz ślimaka to mieszanina białek o niskiej masie cząsteczkowej, które w swej budowie przypominają czynnik wzrostu fibroblastów. Dodatkowo sekrecja bogata jest w enzymy antyoksydacyjne oraz glikozaminoglikany. Liczne badania skuteczności SCA wykazują jego silne działanie regenerujące skórę, skuteczność antyoksydacyjną poprzez aktywowanie enzymów chroniących mitochondria i dezaktywujących szkodliwe dla skóry rodniki (dysmutaza ponadtlenkowa, transferaza glutationowa). Ponadto SCA stymuluje proliferację i migrację fibroblastów oraz keratynocytów przyspieszając proces gojenia ran. Omawiane badanie kliniczne ponad wszelką wątpliwość potwierdza zasadność stosowania SCA 40% po zabiegach laserowych w kontekście przywracania elastyczności skóry i redukcji zmarszczek.

Analiza wyników badań oraz szczegółowy opis badania klinicznego zawarte są w linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7027885/

Related Products

Related Posts